Fara categorie – ROMANIAVIPPRESS http://romaniavippress.com Promovarea românilor valoroși la ei acasă și în lume! Sun, 28 Oct 2018 15:59:40 +0000 ro-RO hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Onu Pavelescu: „Împlinim 9 ani în luna noiembrie dar vom sărbători pe 15 martie 2019, ca să avem timp să organizăm concertul aniversar „Micul Paris 9 ani”!” http://romaniavippress.com/implinim-9-ani-in-luna-noiembrie-dar-vom-sarbatori-pe-15-martie-2019-ca-sa-avem-timp-sa-organizam-concertul-aniversar-micul-paris-9-ani/ Sun, 28 Oct 2018 12:42:01 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2550   La o cafea cu artistul Onu Pavelescu de la trupa „Micul Paris”, „Viața artiștilor în România este grea și nedreaptă, cum spun ori de câte ori am ocazia. Se promovează muzica de proastă calitate,[...]

Articolul Onu Pavelescu: „Împlinim 9 ani în luna noiembrie dar vom sărbători pe 15 martie 2019, ca să avem timp să organizăm concertul aniversar „Micul Paris 9 ani”!” apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
 

La o cafea cu artistul Onu Pavelescu de la trupa „Micul Paris”,

Viața artiștilor în România este grea și nedreaptă, cum spun ori de câte ori am ocazia. Se promovează muzica de proastă calitate, facilă, la îndemâna oricui, pentru audiență obținută ușor, ieftin, fără investiții, fără bătaie de cap. În general, nu numai în România, nu mai sunt vremurile în care Beatles-ii erau descoperiți în clubul Cavern din Liverpool și promovați în toată lumea„!

 

 

Ana Magdin: Onu, formația ta, „Micul Paris”, împlinește 9 ani! Povestește-mi, te rog, când, cum și de ce ai înființat-o…? Ce amintiri ai de la începuturi, cum a fost totul…?

Onu Pavelescu: Da, împlinim 9 ani în noiembrie dar vom sărbători pe 15 martie 2019, ca să avem timp să organizăm  concertul aniversar „Micul Paris 9 ani”. Evenimentul va avea loc la Cafeneaua actorilor, un local foarte frumos, pe malul lacului Tineretului.  Fac eu ce fac și tot în preajma apei ajung! :))

Am înființat trupa oarecum „din mers”, plecând de la ideea de rock acustic, folk-rock. Pe parcurs ne-a mai luat valul, am cântat o perioadă cu tobe și chitară electrică, dar am revenit repede la formula acustică: chitare acustice, violoncel, pian, percuție și voci, bineînțeles.

Am amintiri frumoase de la concerte și de la repetiții, deși drumul nu a fost și nu este deloc ușor în condițiile în care, de cele mai multe ori, costurile depășesc câștigurile. În plus, este foarte greu să răzbești atâta timp cât la radio și TV se promovează în general o muzică de calitate îndoielnică. Asta e, noi ne facem „datoria” și mergem mai departe fără compromisuri.

Ana Magdin: Anuka, fetița ta, este deja mare, frumoasă, talentată și cântă cu tine! Cum s-a acomodat, se adaptează programului tău, îi place să cânte alături de tatăl ei?

Onu Pavelescu: Mulțumesc! Pentru Anuka muzica este un hobby chiar dacă a absolvit școala de muzică Iosif Sava, la violoncel.  Acum este la liceu cu profil de  filologie, în clasa a XI-a și își vede în primul rând de școală. Cântă cu noi atât cât îi permite programul. Când nu poate… simțim lipsa violoncelului ei fermecat.

Ana Magdin: Ai o Tombolă, ce surpriză vor avea câștigătorii, fani ai „Micului Paris”?

Onu Pavelescu: Eeee, surpriza e surpriză. Glumesc, am început deja să promovăm tombola care va avea loc în cadrul  concertului aniversar  din 15 martie 2019. Avem sponsori foarte darnici (nu suport cuvântul „generos” – haha!) ca PERONTOUR (agenție de turism), OPTINOSTRA (optică medicală) și Concept AVE STUDIO (studio audio-video). Ca și anul trecut, sponsorii vor oferi premii constând în cazare gratuită la hoteluri de 4* din Turcia (Kusadasi, Cappadocia, Istanbul), plimbări cu vaporașul în Marea Egee și în strâmtoarea Bosfor, lentile și rame de ochelari de calitate, CD-uri cu trupa Micul Paris, intrare gratuită la spectacolele trupei și cam atât deocamdată. Până atunci este însă posibil să mai apară sponsori, deci, și alte premii.

Ana Magdin: Ce evenimente aveți deja programate?

Onu Pavelescu: Avem pe 16 noiembrie, la Cafeneaua actorilor, pe 7 decembrie în Râșnov, la restaurantul Rosenau și așteptăm niște răspunsuri pentru Revelion. Vom începe anul 2019 cu un concert „LOVE SONGS”, pe 21 februarie, în club Stuf Vama Veche (clubul este în București), între Valentine’s day și Dragobete, ca să împăcăm și capra și varza.  :)) Urmează concertul aniversar și tombola pe 15 martie când  o vom avea invitată pe Marina Ciorăneanu care, de curând, a participat la Vocea României. La toate aceste concerte vom împărți taloane de participare la tombolă. Cu cât mai multe taloane, cu atât mai multe șanse de câștig!

Ana Magdin: Ce mai face vaporașul tău, știu că ai o mare pasiune pentru viața pe apă…!:)

Onu Pavelescu: Puțin spus pasiune. Am absolvit Institutul de marină Mircea cel Bătrân, din Constanța, la mecanică navală. Am navigat câțiva ani pe mare și pe ocean, am luat botezul Ecuatorului, am trăit momente frumoase dar și cam periculoase. Acum sunt „marinar de apă dulce”, pe propria ambarcațiune aflată la Snagov. Am fost cu ea și pe Dunăre în câteva expediții pline de peripeții și aventuri marinărești. Vaporașul meu așteaptă cu nerăbdare primele ieșiri în larg, de primăvară.

Ana Magdin: Între timp…, ce muzică mai asculți?

Onu Pavelescu: Ascult multe genuri, în general muzică veche începând cu anii ’60, rock, pop-rock. Doar am crescut cu The Beatles, Bob Dylan, Roy Orbison, Pink Floyd, Queeen,  Led Zeppelin, Jethro Tull, Deep Purple, Black Sabath, Dire Straits, Simon and Garfunkel, AC/DC, Metalica, … apoi Emerson Lake and Palmer, Status Quo, Electric Light Orchestra, Sting, Brian Adams, Bruce Springsteen, Eric Clapton, Mike Oldfield, Vangelis, Tina Turner, David Bowie. Să mai spun că eram fan emisiunea „Întâlnirea de la miezul nopții” cu Petre Magdin?

Ascult și muzică mai din zilele noastre, îmi plac unele piese Delia sau Inna,  depinde și de starea și anturajul în care mă aflu la un moment dat. Apreciez aproape toate genurile muzicale, chiar dacă unele nu-mi plac foarte mult dar le recunosc ca fiind muzică bună. Gusturile nu se discută. Bine, nu intră în discuție manelele pe care eu unul nu le văd în categoria muzică sau artă ci mai degrabă în kitsch, incultură, proastă creștere.

Ana Magdin: Cine compune piesele la voi în trupă?

Onu Pavelescu: Până să ni se alăture Ionuț Guzu (chitară, voce), doar eu compuneam piesele. Văd că Ionuț are idei bune, compune frumos și pe un stil mai modern, eu fiind condiționat de muzica cu care am crescut. El este tânăr, vede (și aude) altfel lucrurile în privința muzicii. Așadar, acum suntem doi compozitori în trupă și ne completăm foarte bine.

Ana Magdin: Cum este viața artiștilor în România?

Onu Pavelescu: Grea și nedreaptă, cum spun ori de câte ori am ocazia. Se promovează muzica de proastă calitate, facilă, la îndemâna oricui, pentru audiență obținută ușor, ieftin, fără investiții, fără bătaie de cap. În general, nu numai în România, nu mai sunt vremurile în care Beatles-ii erau descoperiți în clubul Cavern din Liverpool și promovați în toată lumea.

Ana Magdin: Un gând pentru românii de pretutindeni!

Onu Pavelescu: Pentru românii din diaspora am tot respectul. Eu nu am avut curajul lor. Sora mea însă l-a avut. Știu prea bine că nu din lipsă de patriotism au plecat. Sunt oameni care nu au mai suportat nedreptatea, minciuna și hoția de la noi, oameni stăpâni pe meseriile lor care știau că dincolo vor fi apreciați și că vor putea face mai mult, atât pentru ei cât și pentru cei din țară. Mă doare când văd cum sunt denigrați de o șleahtă de politicieni hoți și corupți și de oameni fără cultură, puturoși, care regretă așa-zisa „epocă de aur” pentru simplul motiv că puteau să fure de la „ceapeu” și că aveau un loc de muncă unde nu făceau nimic. „Timpul trece, leafa merge”, parcă așa se spunea, nu?

Tuturor românilor din diaspora le doresc să fie apreciați la adevărata lor valoare, să fie sănătoși și energici, să aibă putere de muncă dar și satisfacții pe măsură ca să treacă ușor peste dorul de „acasă”: rude, prieteni și locurile natale.

Ana Moroșanu Magdin

Distribuie

Articolul Onu Pavelescu: „Împlinim 9 ani în luna noiembrie dar vom sărbători pe 15 martie 2019, ca să avem timp să organizăm concertul aniversar „Micul Paris 9 ani”!” apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
„Ochii tăi”, romanța cu care George Rotaru a cucerit lumea! http://romaniavippress.com/2537-2/ Thu, 25 Oct 2018 14:19:58 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2537 Artistul de platină, George Rotaru, și-a împlinit visul, a înregistrat un album cu romanțe! „Ochii tăi”, romanța de debut …, una din inima poporului , care  a avut la vremea respectivă un răsunet fabulos!   Toate[...]

Articolul „Ochii tăi”, romanța cu care George Rotaru a cucerit lumea! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>

Artistul de platină, George Rotaru, și-a împlinit visul, a înregistrat un album cu romanțe!

„Ochii tăi”, romanța de debut …, una din inima poporului , care  a avut la vremea respectivă un răsunet fabulos!

 

Toate cântecele sale, încă de la începuturi, au elogiat iubirea, frumosul, sufletele îndrăgostite…, libertatea inimii de a-și alege ce o bucură cel mai mult! Melodiile cântate de George Rotaru, parcă au făcut contracte cu toate anotimpurile, cu toate gândurile celor îndrăgostiți, cu mințile celor care caută relaxare…!

Indiferent cât rock ascult eu și câte alte genuri muzicale care îmi bucură sufletul, trebuie să recunosc că piesa lui George Rotaru, „Dar eu continui sa te iubesc…”,  nu mă lasă indiferentă, ba chiar îmi place foarte mult, pentru că,  această melodie este pentru îndrăgostiți !

Întors din America după aproape 30 de ani, George Rotaru credea că îi va fi foarte greu să recucerească publicul din România, dar nu a fost deloc așa! Oamenii și-l amintesc cu mare drag, îi cunosc povestea de iubire cu Naarghita, își amintesc spectacolele la care spectatorii se urcau și în copaci numai ca să îl poată vedea, să îl poată asculta…! Cu același entuziasm este primit de generația anilor ‘70 dar și de tânăra generație care deja îi fredonează melodiile atât de frumoase!

Într-un interviu cu Dna Leontina Paleacu, organizator de spectacole în comunism, îmi spunea că “aprobările pentru Naarghita și George Rotaru le oțineam mai ușor. Cei de la Consiliul Culturii nu cunoșteau repertoriul Naarghitei iar George Rotaru  avea cântece de suflet: piesa “Ochii tăi”, pe care o puneam pe afiș (aceasta a fost prezentată și tovarășilor Ceaușescu) și mai avea o piesă: ”Ce e viața omului”! George a fost marea dragoste a Naarghitei deși ea nu vroia să se știe dar la cazare îmi cerea apartament pentru ei. Oricum, ea îl alinta și deseori îl chema cu numele de “țâcă””.

 

Iată ce ne spune dragul prieten, George Rotaru, despre romanțe, despre debutul său  în lumea artistică…, despre plecarea și revenirea sa din America!

 

„Atracția spre frumos, spre Doină și apoi, romanța, m-au atras de tânăr adolescent , versurile și linia melodică a acestor genuri, au făcut și fac parte din ființa mea . Că Dumnezeu a fost darnic și mi-a dat acest har,  asta se vede, se simte…, dar eu, am cântat cu dragoste frumoasele versuri ale Doinei,  ale romanței…!

Debutul a fost la TVR, la începutul anilor 80, când Florentina Satmari și Tudor Vornicu mi-au deschis porțile și sub îndrumarea atentă și perfecționistă a Florentinei Satmari,  am urcat pe cea mai mare scenă a României, Televiziunea!

Romanța de debut …, una din inima poporului , “Ochii tăi „, care  a avut la vremea respectivă un răsunet fabulos!

A urmat apoi colaborarea cu Aurel Giroveanu, care, împreună cu Paraschiv Oprea și vocea mea, au pus în valoare o placă de vinil sub egida Electrecord,  “Ochii tai“!

 

Plecarea în America, în ’90,  a lăsat în urmă  contactul cu publicul din România și …ochii care nu se văd …se uită! E greu să o iei de la început, dar nu imposibil. Cred în puterea mea de muncă,  în creativitate… ! Întâlnirea cu Ștefan Ambrozie, compozitor de o mare finețe și talent, a fost tot programată de SUS. Șlagărul care este deja pe buzele tuturor, “Dar eu continui sa te iubesc „ și care poartă numele acestui CD,  m-a adus din  nou în mijlocul publicului. Nu aș fi realizat acest CD  fără sprijinul talentului orchestrator, Radu Galfi,  un făgărășan de-al meu!”

Sigur că George Rotaru este foarte iubit, foarte îndrăgit și foarte apreciat de români! În ziua lansării albumului i-au fost alături unii dintre cei mai dragi prieteni: Valentina Spânu, Președinte  la „Organizația Credință și Demnitate”,  Monica Totoiu, Cătălin Maximiuc de la radio România Internațional, Octavian Ursulescu- prezentatorul evenimentului, Simona Florescu, Ion Dichiseanu, Dan Leonte- impresar, Corina Arvinte solista, Ileana Șipoteanu, Petrică Pană, Ioana Sandu, Paul Stângă-Directorul Casei de Discuri – Eurostar, Corina Dragomir-câștigătoarea Trofeului „Crizantema de aur”, Aurel Moga, de la Etno TV -Roberta Dimitriu  și Liliana Geapană, Alina Năsturaș, împreună cu foarte mulți oameni dragi!

Ana Moroșanu Magdin

 

 

 

Distribuie

Articolul „Ochii tăi”, romanța cu care George Rotaru a cucerit lumea! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
The President vă face vara frumoasă! http://romaniavippress.com/2371-2/ Fri, 20 Jul 2018 13:34:42 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2371 The President, vă invită la piscină dar și la degustări de vinuri! Ce poate fi mai minunat decât să îmbini aceste două relaxări în București, pe malul Lacului Tei, participând activ la proiectul de educare[...]

Articolul The President vă face vara frumoasă! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
The President, vă invită la piscină dar și la degustări de vinuri!

37488833_1475523735882172_3911081371031830528_n

Ce poate fi mai minunat decât să îmbini aceste două relaxări în București, pe malul Lacului Tei, participând activ la proiectul de educare în cultura vinului, sub denumirea de ”Vinum & Carmina 2018”, care se desfășoară în perioada iulie-august 2018, promovând vinul bun și cultura, printr-o serie de evenimente desfășurate pe terasa Veneția, a Centrului de Evenimente The President!

Într-o atmosferă de permanentă pace și iubire, The President vă vrea binecuvântati, fericiți si relaxați!

37289194_2102651469776031_8042568622469545984_n

Așadar, urmăriți programul The President și bucurați-vă în compania prietenilor de o baie în piscină si de o degustare de vinuri… în același loc!

B-dul Lacul Tei, nr. 145, Sector 2, București
(în Parcul Tei – pe malul lacului)

Ana Moroșanu Magdin

 

 

 

37280984_2108133985894446_1537027675497955328_n

Distribuie

Articolul The President vă face vara frumoasă! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
De 3 ani, „Bikers for Humanity” ajuta familiile nevoiase…! http://romaniavippress.com/2165-2/ Sun, 03 Jun 2018 20:37:51 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2165 Bikers for Humanity , ingerii pe doua roti!   Cristi Hrubaru, rockerul si cunoscutul om de radio si televiziune, impreuna cu peste 300 de motociclisti, au redat speranta de viata unor familii din localitatea Chirnogeni,[...]

Articolul De 3 ani, „Bikers for Humanity” ajuta familiile nevoiase…! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>

Bikers for Humanity , ingerii pe doua roti!

 

32257864_1896231040435757_2863396001220132864_n

Cristi Hrubaru, rockerul si cunoscutul om de radio si televiziune, impreuna cu peste 300 de motociclisti, au redat speranta de viata unor familii din localitatea Chirnogeni, judetul Constanta, muncind din zori si pana-n seara!

Cum este sa te trezesti cu 300 de motociclisti la poarta in zorii zilei si sa iti spuna ca te ajuta, sa nu iti pierzi speranta pentru ca ei iti vor reabilita casa, si nu o casa, ci 9…!

Aceste 9 familii nevoiase, vor putea locui  in case renovate, izolate termic, datorita minunatilor motociclisti cu suflete de aur, in care chiar bate cate o inima de roman adevarat!

34107148_1908593422506628_8055812373170094080_n

Ce poate fi mai minunat in An Centenar, decat  atunci cand vezi ca semenilor tai le pasa de cei lipsiti de ajutor!

Felicitari, baieti, aveti toata iubirea si pretuirea mea dar si a tuturor romanilor!

Ana Morosanu Magdin

 

 

34192568_1908593359173301_5331183492518641664_n

Distribuie

Articolul De 3 ani, „Bikers for Humanity” ajuta familiile nevoiase…! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
Pe 1 iunie, The President, va invita la distractie pe terasa! http://romaniavippress.com/pe-1-iunie-the-president-va-invita-la-distractie-pe-terasa/ Sat, 26 May 2018 09:16:38 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2131 Sarbatoreste Ziua Copilului si inceputul verii la terasa The President cu formatia Melotrom! In fiecare seara de marti, miercuri, joi si vineri intampinam vara cu petreceri in aer liber cu muzica traditionala, mancare gustoasa si[...]

Articolul Pe 1 iunie, The President, va invita la distractie pe terasa! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
Sarbatoreste Ziua Copilului si inceputul verii la terasa The President cu formatia Melotrom!

33401232_1967313863343916_3678345880764678144_n
In fiecare seara de marti, miercuri, joi si vineri intampinam vara cu petreceri in aer liber cu muzica traditionala, mancare gustoasa si multa distractie.

Petrecerea inaugurala va avea loc pe 1 iunie, intre orele 19.00 – 24.00, pe terasa Centrului de Evenimente The President, situata in Parcul Lacul Tei.

Rezervari si detalii: 0763 550 406, 0760 087 384, 0766 747 379
Website: www.the-president.ro
Email: [email protected]
Adresa: Bd. Lacul Tei nr. 145 (in Parc, pe malul lacului), Sector 2, Bucuresti

 

33510668_1859553897437846_7543158011498332160_n

Distribuie

Articolul Pe 1 iunie, The President, va invita la distractie pe terasa! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
Gigi Marga, miracol al talentului, al frumusetii si al iubirii… http://romaniavippress.com/2125-2/ Tue, 22 May 2018 20:13:50 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2125 Gigi Marga, „In noaptea asta, toata lumea e a mea…”-cantec cu care a bucurat sufletele a mii de romani!     Celebra artista, Gigi Marga, in varsta de 90 de ani, stabilita de mai bine[...]

Articolul Gigi Marga, miracol al talentului, al frumusetii si al iubirii… apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>

Gigi Marga, „In noaptea asta, toata lumea e a mea…”-cantec cu care a bucurat sufletele a mii de romani!

 

images (4)

 

Celebra artista, Gigi Marga, in varsta de 90 de ani, stabilita de mai bine de 30 de ani la New York, a fost prezenta la Festivalul „Ziua Romaniei”, care a avut loc duminica, pe celebrul Broadway, bulevard din centrul Manhattann-ului.

Iesita de curand de la azil, ajutata de prieteni, Gigi Marga a vrut sa isi lase o amprenta pur romaneasca, jucand si aratandu-le celor prezenti, ca daca vrei sa te simti bine, viata nu are varsta si ca numarul anilor nu exista cand traiesti asa cum iti doresti.

La eveniment, au fost invitati artisti romani, solistele de muzica populara, Valeria Arnautu, Viorica Elena Onut, Mihaela Apostol, ansamblurile de dansuri populare ”Doinita” si ”Banatul” dar si cunoscutul cantaret de muzica populara, George Rotaru, pentru care, America este a doua casa, unde, de zeci de ani le canta romanilor carora in vremuri grele le alina dorul de Romania.

George Rotaru, bun prieten al cantaretei Gigi Marga, a fost foarte fericit sa o revada sanatoasa si plina de viata,  dupa cum se stie, au impartit multi ani scena la diverse evenimente prin America.

 

Ana Morosanu Magdin

33079905_10214566531610590_7794669758753800192_n

Distribuie

Articolul Gigi Marga, miracol al talentului, al frumusetii si al iubirii… apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
Simt nevoia să explodez, să contrazic, să plâng, să strig, și muzica este un mijloc de exprimare a nevoii mele de eliberare de agitația existențială. Este și un mijloc de a-mi exprima inocența! http://romaniavippress.com/2067-2/ Mon, 07 May 2018 09:31:51 +0000 http://romaniavippress.com/?p=2067   De vorbă cu Cosmin Constantin Ciornei, unul dintre cei mai talentați tineri din România, care, abordează cu multa dragoste si relaxare, muzica electronică, dorind ca pe viitor să introducă un sound industrial precum Cabaret[...]

Articolul Simt nevoia să explodez, să contrazic, să plâng, să strig, și muzica este un mijloc de exprimare a nevoii mele de eliberare de agitația existențială. Este și un mijloc de a-mi exprima inocența! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
 

De vorbă cu Cosmin Constantin Ciornei, unul dintre cei mai talentați tineri din România, care, abordează cu multa dragoste si relaxare, muzica electronică, dorind ca pe viitor să introducă un sound industrial precum Cabaret Voltaire…,

Mi-ar plăcea ca pe viitor să reușesc să fac o alchimie de orchestră de viori și muzică electronică, să introduc cât mai mult element vintage în muzică, un sound industrial precum Cabaret Voltaire”!

 

 images (1)

Ana Magdin: Constantin Ciornei, tu compui o muzică foarte interesantă! De ce ai ales acest stil muzical?

Constantin Ciornei: Vă mulțumesc, da, este o zonă experimentală a muzicii electronice, pe care nu am am ales-o, ci mai mult am fost ales. Ce vreau să spun este că totul a fost accidental. Și așa este și muzica mea, accidentală, experimentală, îmi place să improvizez, să contrazic reguli. În piesa Black Space am reale influențe de techno și minimal. Motivul acestei alegeri este din nou accidental, este mai mult vorba de inspirație, de stil de viață, de ce asculți. Ascult foarte multă muzică bună, de suflet, de la techno până la rock industrial vechi. Vreau pe viitor să introduc cât mai mult element vintage în muzică, un sound industrial precum Cabaret Voltaire.

Ana Magdin: Cânti pe undeva, ai o formație?

Constantin Ciornei: Am avut mai multe încercări copilărești, distractive, nimic serios, încă din grădiniță când aveam un fel de band, eram foarte adorați de colege. De apucat de muzică m-am apucat prin 2006. Făceam instrumentale hiphop într-un program HipHop ejay 5. Momentan nu am formație. Mi-ar plăcea pe viitor să reușesc să fac o alchimie de orchestră de viori și muzică electronică.

harmonix_studio_2

Ana Magdin: La ce gen de evenimente ai vrea să cânți și care este mesajul pieselor tale?

Constantin Ciornei: Mă gândesc să înregistrez un fel de eveniment în pădure între prieteni. Consider pădurea un loc superb, cu multă muzică și cicluri, pattern-uri. În rest sunt dispus să cânt la evenimente specifice muzicii electronice, păstrând caracterul distractiv al proiectului. Vreau să fie un proiect pentru prieteni să ne distrăm, nu îmi propun să o fac pentru bani. Muzica pe care o fac e mai mult un prilej de distracție pentru prietenii din jurul meu, nu cred că vreau să intru în industria profesionistă de muzică. Muzica pe care o fac nu este profesionistă, este o distracție, o celebrare a imposibilului, a sufletelor.

Ana Magdin: Ce înseamnă muzica pentru tine, pentru sufletul tău?

Constantin Ciornei: Pentru mine muzica este un fel de joc video. De acolo am pornit cu muzica. Am văzut primul program de producție folosit ca pe un fel de joc video. O distracție. O celebrare. Pentru sufletul meu muzica este un fel de catharsis. Simt nevoia să explodez, să contrazic, să plâng, să strig, și muzica este un mijloc de exprimare a nevoii mele de eliberare de agitația existențială. Este și un mijloc de a-mi exprima inocența.

cum-arata-acum-marilyn-manson-foto_2_size23

Ana Magdin: Care sunt idolii tăi, cine sau ce te inspiră când creezi muzică?

 Constantin Ciornei: Am mulți idoli, îmi place să îmi creez idoli pe care să îi studiez, să îi observ, artistic și uman. În muzică sunt insipirat de nume ca Marilyn Manson, Porter Robinson, Pentatonix. Mă inspiră foarte mult fahsion-ul, mai ales latura vintage. Și în general treburi vintage, de la muzică până la jocuri retro. Mă inspira natura și universul, viața. Și animalele. Și prietenii.

Ana Magdin: Cum este pentru tine viața în România?

Constantin Ciornei:  În România industria muzicală pentru oameni ca mine care fac așa ceva doar pentru fun este cam sinistră. Ca viață este un loc ok față de alte locuri. Nu prea sunt săli de jocuri arcade, dar asta ține de mine.

Ana Magdin: Intenționezi să colaborezi cu anumite trupe, cu anumiți artiști?

 Constantin Ciornei: Sigur, sunt dispus să colaborez, și chiar vreau să mă implic în multe proiecte de orice fel. Cel mai mult mi-ar plăcea cu prieteni. Sunt mulți oameni care ca second life cântă la ceva (violoncel, acordeon, beatbox, chitară, pian, voce).

31870428_145626486287077_267014191192211456_n

Ana Magdin: Un gând pentru românii de pretutindeni!

Constantin Ciornei: Un gând bun! Să iubească și să asculte muzică interesantă!

Ana Moroșanu Magdin

 

Distribuie

Articolul Simt nevoia să explodez, să contrazic, să plâng, să strig, și muzica este un mijloc de exprimare a nevoii mele de eliberare de agitația existențială. Este și un mijloc de a-mi exprima inocența! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
„Alergam mereu cu sufletul la gura pentru ca altfel e din ce in ce mai greu sa ramanem relevanti intr-o meserie artistica!” http://romaniavippress.com/1942-2/ Tue, 27 Mar 2018 21:40:10 +0000 http://romaniavippress.com/?p=1942     La o cafea cu  Tudor Petrut, marele nostru actor si regizor, stabilit in America, „Dupa atata amar de vreme de cand sunt in Hollywood am reusit sa joc un personaj roman intr-un film[...]

Articolul „Alergam mereu cu sufletul la gura pentru ca altfel e din ce in ce mai greu sa ramanem relevanti intr-o meserie artistica!” apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
 

 

La o cafea cu  Tudor Petrut, marele nostru actor si regizor, stabilit in America,

„Dupa atata amar de vreme de cand sunt in Hollywood am reusit sa joc un personaj roman intr-un film britano-american! Minunea s-a intamplat in recenta productie “Sounds of Silence”!

 

23172771_10155657496085977_2062256217567063901_n

 

Ana Magdin: Draga Tudor, ce noutati au aparut in viata ta de la ultimul nostru interviu?

Tudor Petrut: Cu mandrie patriotica trebuia sa va anunt cu onor, surle si trambite, ca dupa atata amar de vreme de cand sunt in Hollywood am reusit sa joc un personaj roman intr-un film britano-american! Minunea s-a intamplat in recenta productie “Sounds of Silence”, regizata de Elizabeth Blake Thomas, in care intr-unul din rolurile principale este si prietena noastra Daniela Nane. Spre deliciul tuturor, majoritatea actorilor americani si britanici din film au trebuit sa invete si sa declame cateva replici in limba noastra stramoseasca, o premiera pentru o productie hollywoodiana.

 

Ana Magdin: Cum imbini actoria cu matematica?:)

Tudor Petrut: In timp am descoperit ca exista o interesanta corelatie intre matematica si actorie… Si nu este deloc de ras, pentru ca trebuie sa supravietuiesti creativ pe baza rezultatelor unei analize matematice foarte simple in esenta: care este proportia de roluri (deci succes) raportata la numarul de probe de filmare si multa pierdere de timp? Daca este in jur de o treime, atunci pot sa ma relaxez pentru ca e de bine. Iar cine nu este (inca) o reala vedeta de cinema si pretinde ca exista macar posibilitatea unei jumatate-jumatate, ori exagereaza, ori sta rau cu…matematica. Lasand gluma la o parte, se fac aproape douazeci de ani de cand ma impart (proportional nu stiu cat) intre liceul la care predau matematica si viata fascinanta de Hollywood. Pana la urma m-am obisnuit cu acesta inedita, si incitanta imbinare.

23376548_10155657496100977_3969461677496578256_n

Ana Magdin: Ce iti bucura sufletul si viata?

Tudor Petrut: Alergam mereu cu sufletul la gura pentru ca altfel e din ce in ce mai greu sa ramanem relevanti intr-o meserie artistica. In rest, ceea ce ne bucura este o portie de liniste. E multa liniste cand stau alaturi de sotia mea la televizor, cu cainele nostru Max intre noi, si ne uitam la filme de Oscar sau la documentare cu extraterestri. E multa liniste in fiecare primavara cand ne pierdem prin nameti, realmente ne plimbam prin zapada. Fiind din California, este un lux pentru care trebuie sa calatoresti kilometri intregi. E multa liniste (si galagie comica) cand suntem inconjurati de prieteni si nu avem nimica de facut, ci doar de pus tara la cale.

 

Ana Magdin: Care sunt cele mai frumoase proiecte din toata viata ta de pana acum? Ce iubesti cel mai mult din toata activitatea ta?

Tudor Petrut: Desi nu uit sa mentionez niciodata, lumea tot mereu uita ca eu sunt, de fapt, regizor de teatru. Si imi lipseste scandura. Cuvantul. Luminile rampei. Actorii care devin acele personaje ce populeaza o lume plina de intelesuri si curiozitati. Nu am avut nevoie sa traiesc din amintiri, spre norocul meu. Singurele memorii care continua sa ma incante insa sunt cele legate de spectacolele mele de teatru romanesti, de la Ploiesti, Arad sau Constanta. Le iubesc ca pe-atunci, pentru mine au ramas proaspete, imbietoare, dulci…

thumbnail (6)

 

Ana Magdin: Te simti foarte bine in America, te-ai mai intoarce in Romania?

Tudor Petrut: Sa ne intoarcem la matematica: sunt la varsta la care am trait cincizeci la suta din viata in Bucuresti si cincizeci la suta din viata in California. E momentul in care, cu toata dragostea si patriotismul, trebuie sa recunosc ca sunt un american cu suflet si inima de roman. E o realitate pe care trebuie sa ne-o asumam. Face parte din procesul de supravietuire. Nu m-as intoarce sa locuiesc in Romania. Ma bucur sa vin in fiecare vara sa fiu alaturi de mama mea, de familie, de prietenii vesnici. Sper sa ajungem curand la momentul in care sa vin acasa ca sa producem un film. Si mai ales imi doresc sa am timp si spatiu sa ma intorc macar o data in teatrul romanesc, cu spectacole care ma rascolesc de atata amar de vreme si pe care vreau sa le implinesc numai pe scenele de-acasa. La cat de talentati si senzationali sunt colegii mei romani, s-ar putea sa nu prea am loc…

23319411_10155657496080977_4469467480946405032_n

Ana Magdin:Ce iubesti in America…, ce iubesti in Romania…?

Tudor Petrut: America are corectitudine, pragmatism, privirea si gandul focalizate in viitor. Romania are spirit, talent artistic, instinct tragic, doine si romante. Cu tot apetitul pentru gusturi exotice din toate colturile lumii care impanzesc America, nicaieri nu se manaca mai bine ca la mama acasa, sau ca la o crasma-n Bucuresti. America, mai ales Califoria, are autostrazi…. Pentru noi, vitezomanii, paradis (cand nu e trafic)!

 

Ana Magdin:  Ce detesti in America, ce detesti in Romania?

Tudor Petrut: Nu detest, ci nu-mi place in America tendinta liberalismului american de a impinge societatea moderna catre un socialism cu fata umana. O ideologie perdanta, asa cum stiu supravietuitorii comunismului, si o intreaga generatie de europeni care s-a pacalit cu social-democratia franco-germana. Nu-mi place la romani ca, din pacate, pe multi dintre ei nu te poti baza nici pentru un pahar cu apa. Sa nu mai vorbim de proiecte serioase. Sau de a milita pentru imaginea Romaniei in lume. Nu intereseaza pe mai nimeni.

thumbnail (2)

Ana Magdin: Cum alegi oamenii din viata ta?

Tudor Petrut: Am avut noroc cu prieteni de-o viata, care-mi sunt ca o familie. In rest, eu respect pe toata lumea (daca nu ma calca pe picior, in acest domeniu am ramas foarte roman). Incercam sa ne inconjuram cu persoane care din instinct gandesc pozitiv. Nu-mi mai plac plangaretii. Le ascult doleantele, dar sincer, nu pot sa-i consolez. Am bratele deschise pentru artisti, si pentru coechipierii mei fotbalisti cu care batem mingea in fiecare Duminica. Acolo, la fotbal, ma bucur ca la varsta mea inca ma mai aleg ei pe mine si nu ma trimit in poarta…

 

Ana Magdin: Din tot ce ai trait in aceasta viata, ce te-a impresionat cel mai mult?

Tudor Petrut: Totul, pentru ca sunt un tip extrem de sensibil si usor de impresionat… Nimica, pentru ca sunt dur si rece ca si piatra iute ca sageata, tare-n suflet ca salata (ca nu am gasit alta rima). Ma impresioneaza si acuma ca am avut sansa sa trec prin atatea intamplari si aventuri pe doua continente. Un norocos!

 

 

Ana Magdin: Tudor Petrut iubeste, este un barbat fericit, iubit?

Tudor Petrut: De la o anumita varsta in sus intrebarea este: ce e aia?!?!?!

thumbnail (4)

Ana Magdin: Un gand pentru romanii de pretutindeni!

Tudor Petrut: Parafrazandu-l pe marele poet, cu scuze pentru licenta poetica:

“Oriunde sunt, oriunde sunt pe lume

Si fara zei de tinichea

Aproape fara neam si fara nume

Mi-e dor ireductibil de Romania mea!”

 

Ana Morosanu Magdin

23231405_10155657496090977_2314614971855489618_n

Distribuie

Articolul „Alergam mereu cu sufletul la gura pentru ca altfel e din ce in ce mai greu sa ramanem relevanti intr-o meserie artistica!” apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
Mult noroc, artisti minunati! http://romaniavippress.com/mult-noroc/ Thu, 22 Feb 2018 06:18:58 +0000 http://romaniavippress.com/?p=1830 Articolul Mult noroc, artisti minunati! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
costi

Distribuie

Articolul Mult noroc, artisti minunati! apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>
Din categoria români de succes la ei acasă și în lume, azi, îl avem pe Ady Simion, un lider important pentru comunitatea de români din Los Angeles http://romaniavippress.com/din-categoria-romani-de-succes-la-ei-acasa-si-in-lume-azi-il-avem-pe-ady-simion-un-lider-important-pentru-comunitatea-de-romani-din-los-angeles/ Mon, 04 Sep 2017 10:21:00 +0000 http://romaniavippress.com/?p=1365 Comunitatea de români din Los Angeles, ajută sinistrații din Texas, Ady Simion: „Această țară ne-a oferit atât de multe, e timpul să ajutăm și noi cum putem”!                [...]

Articolul Din categoria români de succes la ei acasă și în lume, azi, îl avem pe Ady Simion, un lider important pentru comunitatea de români din Los Angeles apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>

Comunitatea de români din Los Angeles, ajută sinistrații din Texas,

Ady Simion: „Această țară ne-a oferit atât de multe, e timpul să ajutăm și noi cum putem”!

 

20840804_1541538645896355_801188833384045785_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Români în Los Angeles” în colaborare cu Sky Logistics, o companie de transport din Los Angeles, (al carei patron este romanul George Vasile din Ploiesti), și cu ajutorul Bisericii Ortodoxe Române, Sfânta Treime din Los Angeles şi Compania „Napoca Euro Catering”, au hotărât să dea o mână de ajutor.

21360999_1559231904127029_1311025025_n

 

Sky Logistics își donează timpul lor, un salariu la șofer și le pune la dispoziție un camion pentru a-l umple cu provizii și apoi ei îl vor duce acolo, direct celor care au nevoie de ajutor.21360811_1559231857460367_677979182_n

 

Camionul va fi luat în primire și bunurile vor fi distribuite de către Red Cross în Houston Texas.

 

„Această țară ne-a oferit atât de multe, e timpul să ajutăm și noi cum putem”, spune Ady Simion, un lider marcant al românilor din Los Angeles.

„Înainte de a începe Campania de donații, avem nevoie de câțiva voluntari să ne ajute prin a-și dona timpul lor, câteva ore pe zi.

Avem nevoie de Voluntari, doi oameni, 8 ore pe zi, între 10am și 7pm, să stea acolo să primească donațiile și să le încarce în camion.21325799_1559231827460370_785756759_n

 

Vor fi șifturi a câte 4 ore. De preferat ar fi ca fiecare voluntar să contribuie cu două șifturi a câte patru ore. O sa fim acolo probabil o săptămână, deci, avem nevoie de cât mai mulți oameni. Dacă sunteți interesați vă rog să mă sunați pe mobil la (626)607-8652 sau pe email la [email protected]”.

 

 

 

 

 

Vă mulțumim tuturor.
Ady Simion ( http://www.RomaniInLosAngeles.com)
George Vasile (Sky Logistics)
Constantin Alecse (Biserica Ortodoxa Romana Sfanta Treime)http://www.biserica.org/ro
Petrut Gabriel Pop ( https://www.facebook.com/Romaniantraditionalfood

https://www.gofundme.com/romanian-community-helping-texas

 

Ana Moroșanu Magdin

 

Distribuie

Articolul Din categoria români de succes la ei acasă și în lume, azi, îl avem pe Ady Simion, un lider important pentru comunitatea de români din Los Angeles apare prima dată în ROMANIAVIPPRESS.

]]>